Желани придобивки от далечно минало

Днес докато си ровех в чекмеджето на бюрото намерих ценности от далечното минало. Ценности бяха тогава, когато всеки искаше компютър и ако може да е бърз. Страхотни времена бяха – да имаш вкъщи компютър беше голямо нещо, като VHS през 80те години. Това, което намерих в чекмеджето се оказаха желани по онова време процесори. Запазил съм ги вероятно с романтика в сърцето по отминалите времена…
Процесорите, които намерих са, както следва:
1. Intel Pentium 120Mhz, с код SY062, работещ на честота 120MHz и шина 60Mhz.
Излезе през 1995г. и беше относително скъп.
2.Intel Pentium 133MHz, с код SY028, работещ на 133Mhz и шина 66Mhz.
Също излязъл през 1995г.
3. AMD K6-2/400MHz по-нов с три години от предните два – 1998г. е обявен, вероятно в България е бил актуален до 1999г., единственият от трите поддържащ новият набор инструкции MMX, работещ на почти 4 пъти по-висока честота – 400MHz и на шина 100MHz.
И трите процесора са Socket 7, което показва колко бавно се развиваха тогава компютрите – дънна платка, която поддържаше последния процесор можеше да работи и с предните 2.
Все още не се бяха разделили нещата на AMD и Intel, имаше и още няколко производители на Intel съвместими процесори, в момента се сещам за Cyrix, които по някое време “изчезнаха”, докато накрая се озоваха в редиците на AMD.
Днес романтиката я няма, имаме два основни конкурента – Intel и AMD, които все още се надцакват с производителност и цена и вече не е въпрос на избор дали да е IBM/Cyrix/VIA/Intel/AMD процесорът, а каква архитектура и на какво ще заложим. В по-дългосрочен план AMD обещават съместимост на дънните платки с новите им архитектури процесори, а Intel през 2-3 години сменят архитектурата, като там всичко е маркетинг. Добрият стар Core i7/2600 например не отстъпва кой знае колко по производителност от съвременен аналго (4 ядра, 8 виртуални), но бие всички съвременни по устойчивост на експлоатация. AMD пък предлагат процесори с доста добра производителност на доста народни цени – AMD Ryzen 5 3600 (6 ядрен с 12 виртуални ядра) е например на цена от 300лв. с 36м гаранция (не, че нещо може да му стане).
И за да подкрепя думите за находката си – качвам и снимките им.

Intel Pentium 120MHz
Intel Pentium 133MHz
AMD K6-2/400MHz